Pobyt v Berlíně

 

V současné době, kdy je znalost angličtiny považována za základní dovednost moderního evropského člověka, je ovládnutí dalšího cizího jazyka přidanou hodnotou každého z nás. Naši žáci, učící se angličtinu od 3. ročníku, se učí druhému cizímu jazyku od 6. a 7. tříd.
V rámci celostátního projektu „Mluvím, čtu, rozumím“, hrazeného plně z evropských fondů, mělo 10 žáků naší školy možnost strávit jeden týden v Berlíně, hlavním městě Německa. Pobyt byl zaměřen na zdokonalení jazykových znalostí a zároveň zahrnoval aktivity sloužící k poznávání Berlína, Drážďan a jejich památek a zajímavostí. Tato nabídka byla nabídnuta žákům 9. ročníků a v rámci výběrového řízení, kdy žáci vyplnili gramatický test a napsali motivační dopis, byla nakonec vytvořena skupina ze 7 dívek a 3 chlapců. Byli jsme ve skupinách se dvěma středními školami z České republiky a nutno říci, že si naše děti vedly skvěle. Pro ilustraci skvělé atmosféry připojuji ukázky z dojmů našich žáků.

„Ubytovali jsme se v hotelu v centru města. Musíme konstatovat, že to je velmi pěkný hotel. Večer jsme se prošli hned po večeři Berlínem a zalíbily se nám pozoruhodné stavby. Dále jsme navštívili Postsdamer Platz. Tam jsme viděli spoustu atrakcí, jako například velkou sněhovou skluzavku.“ (Z. Chládková, M. Kubálek)

„Německá paní učitelka Ania nás provedla po škole a postupně nás rozdělila do tří skupin podle pokročilosti naší němčiny. Téma skupin byla pro dnešek různá: objednávka v restauraci, orientace v Berlíně a jeho památky a jak postupovat, když se ztratíme, či se někam chceme dostat.“ (A. Lubalová, K. Hlinová)

„Dnešní škola dlouhá byla, avšak všechny pobavila. Po škole jsme byli znavení, to však změnilo zjištění, že pak rozchod bude a do Primarku se půjde. Tak jsme tam přijeli, muzeum teroru navštívili, Berlínskou zeď vyfotili, se strážníkem selfie dali. Pak Primark marně hledali, suvenýry nakoupili a hodně si to užili. Tak jsem to vše zvládli, a pak se večeří nadlábli. Odešli jsme spát a necháme si o Primarku zdát. Když Primark zítra nebude, průvodce život pozbude!!!“ (M. Kyslingerová, M. Klement)

„Hier ist es sehr schön und es läuft schnell, wir freuen uns auf unsere Familien, aber trotzdem würden wir hier bleiben. Nach gutem Frühstück sind wir nach Potsdam gefahren. Die Reise hat eine Weile gedaurt, vielleicht 30 Minuten. Als wir den Parkplatz gefunden haben, sind wir in den Schloß Sansoucci gegangen. Die Schloßbesichtigung war super. Dann sind wir zur Brücke gegangen, wo Spiones getauscht waren.“ (V. Loupová, E. Všetečková)

„Po nějaké době jsme se vydali ke kostelu Frauenkirche, který je symbolem bombardování Drážďan za druhé světové války. Dostali jsme hodinový rozchod. Já a mé kamarádky jsme se vydali do obchodu se suvenýry. Když jsme si něco nakoupili a najedli se curry wurstu – německé speciality, tak jsme šli na vyhlídku, kde jsme krmili malé ptáčky.“ (K. Kunzeová, M. Helán)

Mgr. Lenka Vonášková
ZŠ Horácké náměstí